Grasalkovičov palác, Bratislava

Grasalkovičov palác, Bratislava Zdroj: Depositphoto

Grasalkovičov palác, dnes oficiálne sídlo prezidenta Slovenskej republiky, otvára svoje brány návštevníkom už od roku 1996. Jeho príbeh však začína oveľa skôr, v časoch, keď sa tu rozliehali ozveny barokovej architektúry a hlaholili oslavy šľachty.

Architektonický skvost

Navštívte toto historické miesto a nechajte sa ohúriť nádvorím s čestnou strážou. Vo vstupnej hale vás privíta majestátne schodisko zdobené unikátnymi sochami. Neodolajte pokušeniu a vstúpte do Záhradnej sály, kde na vás dýchne atmosféra minulosti.

Srdce paláca s bohatou históriou

Pozrite si Hlavnú sálu s pôvodnou pozlátenou štukovou výzdobou, ktorá kedysi zvučala koncertmi a dnes slúži pre oficiálne udalosti. Objavte bývalú hudobnú sieň, kde sa zachovalo drevené obloženie a obrazy, odhaľujúce alegórie hudby, spevu a tanca.

Grasalkovičov palác, Bratislava Zdroj: Depositphoto
Grasalkovičov palác, Bratislava Zdroj: Depositphoto

Grasalkovičov palác: Skryté poklady

Nechajte sa zlákať kaplnkou sv. Barbory, kde vás prekvapia pôvodné rokokové a klasicistické fresky, ktoré na svetlo sveta priviedla starostlivá rekonštrukcia. Vychutnajte si pokoj záhrady, ktorá sa rozprestiera za palácom a je miestom odpočinku pre mnohých Bratislavčanov aj návštevníkov mesta.

Z histórie paláca

Palác vznikol z iniciatívy grófa Antona Grasalkoviča, ktorý bol významnou osobnosťou uhorského politického života a obľúbencom cisárovnej Márie Terézie. V minulosti boli jeho priestory svedkami letných slávností a bálov, kde sa stretávala smotánka cisárskeho dvora. Dokonca ho navštívila Mária Terézia, a Joseph Haydn tu mal premiéru svojich diel.

Grasalkovičov palác v priebehu storočí

Grasalkovičov palác prešiel rôznymi etapami, od rakúsko-uhorskej nobility, cez vojenské veliteľstvo, až po sídlo pionierskej organizácie. Dnes je pýchou Bratislavy a miestom, kde sa píše súčasná história.

Ceremoniál a tradície

Ak ste v Bratislave, nezmeškajte príležitosť pozorovať stráženie prezidentského paláca. Pracovné dni sú ozdobené čestným strážením a o 12:00 môžete byť svedkami slávnostného striedania stráží.

Grasalkovičov palác je nielen historickým skvostom, ale aj živou súčasťou kultúrneho diania hlavného mesta. Jeho brány stoja otvorené pre tých, ktorí majú radi históriu, umenie a príbehy, ktoré formovali našu súčasnosť.