Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

1. marca31. marca

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Výstava Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu je exteriérová výstava zapožičaná zo SNM – Múzea židovskej kultúry a Múzea holokaustu v Seredi.

Zameriava sa na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu v období rokov 1939 až 1945.

Autorom výstavy je historik Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi, ktorý o nej hovorí: „Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, cez reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi a zástupca delegácie Slovenskej republiky v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) doplnil: „Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú.

Organizátormi výstavy sú Centrum tradičnej kultúry v Myjave, SNM – Múzeum SNR v Myjave a SNM – Múzeum holokaustu v Seredi. Výstava bude v exteriéroch Múzea SNR v Myjave sprístupnená od 1. do 31. 3. 2022.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu


Podrobnosti

Začiatok:
1. marca
Koniec:
31. marca
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
,

Organizátor

Centrum tradičnej kultúry v Myjave
Telefón:
+421 918 968 706
Email:
eva.cmelova@ctk.tsk.sk
Zobraziť web - Organizátor

Miesto udalosti

Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova 276/2
Myjava, 90701 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
034/245 11 01
Zobraziť web - Miesto udalosti